Broşür ve Katalog Tasarım ve Baskı

Ürün ve hizmetlerin satışında, kalitesi kadar, onları müşterilerinize nasıl sunduğunuz da önemlidir.

Satış ekiplerinin en önemli yardımcılarından olan katalog ile beraber desteklenen broşür, föy ve el ilanlarının çok büyük önem taşır.

Katalogda kullanılan kağıt cinsleri mat kuşe parlak kuşe amerikan bristol(kapakta) ve fantezi kağıt cinsleridir.

Katalogunuz da isteyebileceğiniz özel uygulamalar sadece hayal gücünüzle sınırlıdır.

Kataloglarınızın görselliği açısından kullanılacak olan fotoğrafların kalitesi önem arzetmektedir. Kataloğunuzda sizin verceğiniz görseller kullanılabileceği gibi isteğinize bağlı olarak profesyonel çekimlerinizi firmamız aracılığıyla da yaptırabilirsiniz.

Matbaa'dan almak istediğiniz iyi bir sonuç;
kaliteli materyaller kullanılmasıyla mümkündür...

Hedef kitlenize uygun tasarım ve matbaa uygulama seçenekleri
sadece hayal gücünüzle sınırlıdır.

Klasik tek yaprak modeller;
10 x 21 cm
15 x 21 cm (A5)
21 x 30 cm (A4) ;
tek yaprak, bir ve iki kırımlı.
30 x 42 cm (A3) ; bir ve iki kırımlı.
20 x 20 cm ; tek yaprak ve bir kırımlı.
21 x 42 cm ; bir, iki ve üç kırımlı.

Klasik çok yapraklı katalog modelleri;
10 x 21 cm ;
15 x 21 cm (A5)
21 x 30 cm (A4)
30 x 42 cm (A3)
20 x 20 cm
ölçülerinde maliyet bedeli bakymyndan
( 4-8-12-16-24-32...yaprak) tavsiye ettiğimiz sayfa sayılarıdır.

Broşür ve Kataloglarda kullanılan işçilikler

Selofan genelde mat ve parlak olarak iki çeşit kullanılır. Selofan bir çeşit kaplama olduğundan koruyucu özellik taşır. Selofan ile kâğıt arasına yapıştırıcı sıvı malzeme kullanıldığından baskı rengini bir miktar değiştirebilir.

Bölgesel parlaklık, (spot lak) kartvizitte logo veya istenilen tasarımda öne çıkarmak istediğiniz yerler için uygun bir yöntemdir. Selofanlı mat kuşelerde en iyi neticeyi vermektedir. Fantezi kâğıtlarda kuşe gibi etki vermemektedir. Spot lak, baskı kadar hassas olmadığından, hassas çizgiler ve şekillerde kullanılması tavsiye edilmez Spot lak parlaktır.

Vernik, kalıplı vernik ve zemin vernik olarak, ister belli bir bölgeye (Spot Lak gibi),isterseniz tüm zemine atılır. Vernik, çok zeminli işlerde boya yoğunluğu nedeniyle, işin çizilmesini önlemek ve bir miktar koruma amacıyla kullanılabilir. Spot lak gibi ekstra parlaklık vermez. Mat, yarı mat ve parlak vernik olarak kullanılabilir.

Varak yaldız, yazı veya logonun altın, gümüş veya başka bir renk yaldız ve desende baskı yapılma işlevidir. Her türlü kâğıtta uygulanmaktadır. Varak baskının verdiği yaldız'ı, hiç bir baskı ile vermek mümkün değildir

Özel kesim, kâğıdın, düz giyotin kesim haricinde, şekilli olarak kesilmesine özel kesim denir. Kartların kesimlerinde özel bir kalıp kullanılmaktadır.

Gofre, diğer adıyla kabartma baskı. İşlerinize bir boyut kazandırmak açısından tasarımınızda kullanılabilir. Tüm baskı bittikten sonra Gofre için bir erkek ve bir dişi metal klişe yaptırılır. Tüm kâğıtlarda uygulanır.

Sıvama, kâğıdı normalden 2 katı kalınlığa getirme. Bu uygulamada iki karton baskıda sonra birbirine özel tutkal kullanarak yapıştırılmaktadır. Elede edilen kalınlık kartınıza ayrı bir hava katmaktadır. En çok uyguladığımız model300+300 gr, 350+350 gr, 400+400 gr, kağıtların sıvanması.

Tipo baskı sistemi, tamamen metal bir klişe yardımıyla yapılmaktadır. Yazılarda hafif bir çukurluk oluşmaktadır. Fantezi kâğıtlarda ve kağaklarda uygulanır.

Pilyaj, kâğıdın kolay katlanmasını istediğimiz yere kâğıdı oluklandırma (iz yapma) işlemidir.

Perforaj, kâğıdın kolay yırtılmasını ya da koparılmasını sağlamak için kesikli olarak iz yapma işlemidir.

Sıvama Kapak, Mukavva üzerine yapılan baskının sıvaması ve kapak olarak kullanılması

Ciltleme, sırttan tutkallı, iplik dikişli tutkallı (kalın gramajlı kağıtta uygulanır) düz tel dikişli, omega tel dikişli, spiralli olarak hazırlanır.

Seperatör, Sayfaların seperatör (fihrist) şeklinde kesimi.